Skip to main content

Hakkımızda

Nikel Paslanmaz Ailesi

Beceriler, yöntemler ve süreçler

Kurucumuz Veli KÜÇÜKEMRE 1960 yılında Sivas’ta ticaret hayatına başladı.
1990 yılında Perşembe Pazarı’nda Nikel Paslanmaz kuruldu. Geleceğin gözde metali olan paslanmaz çelik sektörünü meslek olarak benimsedi.

Ürün gamı olarak Paslanmaz çelik levha, rulo, boru, profil ve çubuk satışı ile iştigal etti. Demirciler Sitesi’nde paslanmaz çelik satış depoları açıldı.

2000 yılında da paslanmaz çelik sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere makineleşerek Dudullu’da Nikel Paslanmaz Çelik Servis Center kuruldu. Nikel Paslanmaz bugün 59 ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin Paslanmaz ihtiyaçlarına cevap verebilen 4 boy kesme rulodan ruloya taşlama 2 plakadan plakaya taşlama, parlatma, 2 hare desen, çeta ve boru, profil üretim makinaları ile 12.000 m² alanda 304, 316, 430, 310 kalitelerde Paslanmaz Çelik Rulo, Levha, Profil, Boru, stokları ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Kalite Politikamiz

Paslanmazın Markası Nikel Paslanmaz Çelik Servis Merkezi

Çevre Politikamız

Paslanmaz Ailesi olarak Çevreye karşı olan Sorumluluklarımız

İş Güvenliği Politikamız

Paslanmaz Ailesi olarak İş güvenliği Politikamız

Sosyal Sorumluluk

Paslanmaz Ailesi Olarak Sosyal Sorumluluk projelerimiz.

Paslanmazın Markası Nikel Paslanmaz Çelik
Servis Merkezi

Paslanmazın Markası Nikel Paslanmaz Çelik Servis Merkezi; Toplam kalite yönetimini , müşterilerimiz , çalışanlarımız , tedarikçilerimiz, çevre ile etkileşim halinde ve memnuniyeti ön planda tutarak teknolojik olanakları etkili bir biçimde kullanıp geliştirmek , ortaya koyduğumuz kalite ile Paslanmaz Çelik Sektöründe iç ve dış piyasalarda bilinirliği yükselterek ülke ekonomisine sürekli fayda sağlamak, Nikel Paslanmaz Çelik Servis Merkezi’nin temel Kalite Politikasını oluşturur.

Firmamızda uygulanmakta olan tüm süreçlerin , uluslararası kalite düzeyinde ve ilgili standartlar doğrultusunda gerçekleştirilmesi çalışan tüm personelin katılımıyla sürekli iyileştirme faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması, bu işlemleri yaparken çevrenin korunması ve üretilen ürünlerin müşterilerin teknik ve ekonomik beklentilerini eksiksiz bir biçimde karşılaması vazgeçilmez prensiplerimizdir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin gereği olarak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak yüksek kalite ve verimlilik , düşük maliyet ve zamanında termin hedeflenmektedir.
• Nikel Paslanmaz Çelik Servis Merkezini paslanmaz çelik sektöründe önemli bir marka olarak yukarılara taşımak ve bunun sürekliliğini sağlamak temel hedefimizdir.
• Çalışanların mutluluğu ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak temel ilkelerimizdendir.
• Yapılan her işi ilk seferinde ve sürekli olarak doğru olarak yapmak; her işi doğru olarak planlayıp bunu bir ilke haline getirmek.
• Tedarikçi ve müşterilerimizle kazan-kazan ilişkisi içinde olmak; uzun vadeli , iyi niyetli ve dürüstlük ilkesine dayanan açık ilişkiler kurmak.
• Sürekli iyileştirme ve gelişim ; çalışanlarımızın katılımı ile yüksek teknolojiyi kullanarak kalite sisteminin geliştirilmesini sağlamak.

Çevreye Saygı ; Kalite anlayışımızın temeli olarak gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak doğanın dengesini temelden bozacak eylemlerden kaçınmak

  • Adres: Emek Mahallesi Nato Yolu caddesi No 319/1 Sancaktepe İstanbul

  • Adres 2: Demirciler Mah.Makine İhtisas / Org.San.Bölgesi 3. Cadde No:2 41455 Dilovası / Kocaeli

  • Telefon: +90 (216) 540 34 00

  • Fax: +90 (216) 540 34 00